| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 49 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 53,9000 |
| 5+ | € 53,8964 |
| 10+ | € 47,7304 |
| 25+ | € 45,4422 |
| 50+ | € 42,0168 |
| 100+ | € 35,1658 |
| 250+ | € 31,2882 |
| 500+ | € 30,6030 |
This EPDM O-Ring has a diameter of 504x8 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 504x8 - EPDM - 70 Shore A - Black - Peroxide - FDA - EC1935/2004 - NSF 61- ORS199778 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomer. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -55 ºC to 150 ºC. O-Rings 1314206 are referred to as 199778 and have a DIN 3771 size of 504x8. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - NSF 61 approval. The chemical name of this O-Ring is Ethylene propylene diene monomer.
| In stock | Yes, 51 pcs |
| Article number | 199778 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 504x8 |
| SMS 1586 Size chart | 504 x 8 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | EPDM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - NSF 61 |
| Compound Number | 127019011 |
| CS (Cross Section) | 8 mm |
| Dimensions | 504x8 |
| ID (Inner diameter) | 504 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | Ethylene propylene diene monomer |
| Description 2 | O-ring 504x8 EPDM |
| Product name | O-ring EPDM 504x8 |
| Trade names | Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomer |
| Vulcanisation | Peroxide |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 19 % |
| Specific Gravity | 1,08 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -55 ºC |
| Tensile Strength | 12,5 MPa |
| Ultimate Elongation | 215 % |
| Also found under | |
| O-ring EPDM | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 49 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 53,9000 |
| 5+ | € 53,8964 |
| 10+ | € 47,7304 |
| 25+ | € 45,4422 |
| 50+ | € 42,0168 |
| 100+ | € 35,1658 |
| 250+ | € 31,2882 |
| 500+ | € 30,6030 |