| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 4 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 132,1000 |
| 5+ | € 132,0960 |
| 10+ | € 122,0960 |
| 25+ | € 115,0560 |
| 50+ | € 98,0480 |
| 100+ | € 85,7120 |
| 250+ | € 98,3400 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 52.2x2.65 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 52.2x2.65 - FFKM - FFPM - F909Z94 - Low Temp (>-30°C) - 90 Shore A - Black - ORS233068 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -30 ºC to 260 ºC. O-Rings 955259 are referred to as 233068 and have a DIN 3771 size of 52.2x2.65. This item is equivalent to and has an Low Temp (>-30°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 4 pcs |
| Article number | 233068 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 52.2x2.65 |
| SMS 1586 Size chart | 52.2 X 2.65 |
| Approximately equal to | |
| Greene Tweed Chemraz® Equivalent | Greene Tweed Chemraz ® 510 & Chemraz ® 600 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | Low Temp (>-30°C) |
| Compound Number | F909Z94 |
| CS (Cross Section) | 2.65 mm |
| Dimensions | 52.2x2.65 |
| ID (Inner diameter) | 52.2 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 52.2x2.65 |
| Product name | O-ring 52.2x2.65 FFKM – FFPM | F909Z94 | Low Temp (>-30°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 25 % |
| Specific Gravity | 1,92 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 260 ºC |
| Temperature Min | -30 ºC |
| Tensile Strength | 14,5 MPa |
| Ultimate Elongation | 95 % |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 4 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 132,1000 |
| 5+ | € 132,0960 |
| 10+ | € 122,0960 |
| 25+ | € 115,0560 |
| 50+ | € 98,0480 |
| 100+ | € 85,7120 |
| 250+ | € 98,3400 |