| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 3 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 99,0100 |
| 25+ | € 99,0080 |
| 50+ | € 85,9520 |
| 100+ | € 99,3200 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 53.57 x 3.53 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 53.57x3.53 - FFKM - FFPM - F707Z94 - FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary - 70 Shore A - Black - ORS223896 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 270 ºC. O-Rings 659608 are referred to as 223896 and have a DIN 3771 size of 53.57 x 3.53. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 3 pcs |
| Article number | 223896 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 227 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 227 |
| DIN 3771 Size Chart | 53.57 x 3.53 |
| SMS 1586 Size chart | 53.57 X 3.53 |
| Approximately equal to | |
| Freudenberg Simriz® Equivalent | Freudenberg Simriz ® 491 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Compound Number | F707Z94 |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| Dimensions | 53.57x3.53 |
| ID (Inner diameter) | 53.57 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 53.57x3.53 |
| Product name | O-ring 53.57x3.53 FFKM – FFPM | AS568 227 | F707Z94 | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 18 % |
| Specific Gravity | 2,00 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 270 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 18 MPa |
| Ultimate Elongation | 170 % |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 3 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 99,0100 |
| 25+ | € 99,0080 |
| 50+ | € 85,9520 |
| 100+ | € 99,3200 |