| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 3 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 213 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 46,3000 |
| 2+ | € 46,3036 |
| 3+ | € 44,1330 |
| 5+ | € 39,9764 |
| 10+ | € 36,5360 |
| 25+ | € 34,3654 |
| 50+ | € 30,0244 |
| 100+ | € 25,3250 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 556x6 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 556x6 - FKM - FPM - Viton - 80 Shore A - Black - ORS202488 is 80 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 200 ºC. O-Rings 165201 are referred to as 202488 and have a DIN 3771 size of 556x6. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 216 pcs |
| Article number | 202488 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 556x6 |
| SMS 1586 Size chart | 556 x 6 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
| Compound Number | 117719002 |
| CS (Cross Section) | 6 mm |
| Dimensions | 556x6 |
| ID (Inner diameter) | 556 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 556x6 |
| Product name | O-ring 556x6 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,85 g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 14,9 MPa |
| Ultimate Elongation | 183 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 3 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 213 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 46,3000 |
| 2+ | € 46,3036 |
| 3+ | € 44,1330 |
| 5+ | € 39,9764 |
| 10+ | € 36,5360 |
| 25+ | € 34,3654 |
| 50+ | € 30,0244 |
| 100+ | € 25,3250 |