| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 313+ | € 0,2400 |
| 500+ | € 0,2262 |
| 1000+ | € 0,2043 |
| 2500+ | € 0,1896 |
| 5000+ | € 0,1806 |
| 10000+ | € 0,1587 |
This EPDM O-Ring has a diameter of 56.87x1.78 mm and is Black in color. The hardness of this O-Ring 56.87x1.78 - EPDM - 80 Shore A - Black - Sulphur - ORS118703 is 80. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -40 ºC to 150 ºC. O-Rings 469113 are referred to as 118703 and have a DIN 3771 size of 56.87x1.78. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Ethylene propylene diene monomer.
| Article number | 118703 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 035 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 035 |
| DIN 3771 Size Chart | 56.87x1.78 |
| Size in text | fifty six comma eighty seven by one comma seventy eight |
| SMS 1586 Size chart | 56.87 X 1.78 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | EPDM |
| Hardness | 80 |
| Color | Black |
| Approval | None |
| Compound Number | 128019002 |
| CS (Cross Section) | 1.78 mm |
| Dimensions | 56.87x1.78 |
| ID (Inner diameter) | 56.87 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | Ethylene propylene diene monomer |
| Description 2 | O-ring EPDM 56.87x1.78 |
| Product name | O-ring 56.87x1.78 EPDM |
| Trade names | Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers |
| Vulcanisation | Sulfur |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 42 % |
| Specific Gravity | 1,17 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -40 ºC |
| Tensile Strength | 14,1 MPa |
| Ultimate Elongation | 249 % |
| Also found under | |
| O-ring EPDM | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 313+ | € 0,2400 |
| 500+ | € 0,2262 |
| 1000+ | € 0,2043 |
| 2500+ | € 0,1896 |
| 5000+ | € 0,1806 |
| 10000+ | € 0,1587 |