| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 146 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 1.564 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 13+ | € 5,8500 |
| 25+ | € 5,5578 |
| 50+ | € 5,2800 |
| 100+ | € 5,0160 |
| 250+ | € 4,7652 |
| 500+ | € 4,5270 |
| 1000+ | € 4,3911 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 56,87x1,78 mm and is Brown in color. The hardness of this O-ring 56,87x1,78 - FKM - FPM - Viton - FDA - EC1935/2004 - 3A Sanitary - 80 Shore A - Brown - ORS200054 is 80 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 200 ºC. O-Rings 1330652 are referred to as 200054 and have a DIN 3771 size of 56,87x1,78. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - 3A Sanitary approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 1710 pcs |
| Article number | 200054 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 035 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 035 |
| DIN 3771 Size Chart | 56,87x1,78 |
| SMS 1586 Size chart | 56,87 x 1,78 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Brown |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - 3A Sanitary |
| Compound Number | 117719005 |
| CS (Cross Section) | 1.78 mm |
| Dimensions | 56.87x1.78 |
| ID (Inner diameter) | 56.87 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 56,87x1,78 |
| Product name | O-ring 56,87x1,78 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 16 % |
| Specific Gravity | 2,10 (+/-0.03) g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 14,2 MPa |
| Ultimate Elongation | 152 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 146 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 1.564 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 13+ | € 5,8500 |
| 25+ | € 5,5578 |
| 50+ | € 5,2800 |
| 100+ | € 5,0160 |
| 250+ | € 4,7652 |
| 500+ | € 4,5270 |
| 1000+ | € 4,3911 |