ID (Inner diameter) 60.07 mm
CS (Cross Section) 7.95 mm
Material FFKM - FFPM
Hardness 75
Color Black
Item no. ORS217874
O-ring Code
Material FFKM - FFPM
Hardness 75
Color Black
Stock 0 sentiment_satisfied_alt
keyboard_arrow_down All specifications
Price per piece
This product has a minimum order quantity of 1 pieces.
Receive a quote and delivery time
iDeal
paypal
creditCard
Sofort
Billink
check Simplified online ordering
check Express worldwide delivery
check Large stock available
check Next day delivery
check Large stock available
check Next day delivery
Quantity Per piece
Description
Article number 217874
Approximately equal to
Greene Tweed Chemraz® EquivalentGreene Tweed Chemraz ® 615 & Chemraz ® 551
Precision Polymer Engineering Perlast® EquivilentPPE Perlast ® G75B
Trelleborg Isolast® EquivalentTrelleborg Isolast ® J8325 & Isolast ® J9876
Export specifications
Country of OriginIT
Customs Code info 40169300
General Specifications
Hardness info 75
ApprovalGeneral Purpose (>330°C)
Compound NumberF758Z96
CS (Cross Section) info 7.95 mm
Dimensions info 60.07x7.95
ID (Inner diameter) info 60.07 mm
Seal typeO-ring
Other Specifications
Alternative namesFFKM - FFPM
Chemical Name info Perfluoroelastomer
Product nameO-ring 60.07x7.95 FFKM – FFPM | F758Z96 | General Purpose - High Temp (>330°C)
Technical Specifications
Compression Set info 19,5 %
Specific Gravity info 1,98 (±0,03) g/cm3
Temperature Max info 340 ºC
Temperature Min info -15 ºC
Tensile Strength info 17,8 MPa
Ultimate Elongation info 152 %