| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1250+ | € 0,0400 |
| 2500+ | € 0,0354 |
| 5000+ | € 0,0309 |
This Silicone - VMQ - MVQ O-Ring has a diameter of 6.00x1.00 mm and is Yellow in color. The hardness of this O-ring 6x1 - VMQ - MVQ - Silicone - 70 Shore A - Yellow - ORS211747 is 70. Alternative names for the compound are Silicone Rubber - PVMQ, and it is commonly produced by Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -60˚C ºC to 202 ºC. O-Rings 526931 are referred to as 211747 and have a DIN 3771 size of 6.00x1.00. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Vilnyl Methyl Silicone.
| Article number | 211747 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 6.00x1.00 |
| SMS 1586 Size chart | 6 x 1 |
| Export specifications | |
| Customs Code | 40169300 |
| Country of Origin | VN |
| General Specifications | |
| Material | Silicone - VMQ - MVQ |
| Hardness | 70 |
| Color | Yellow |
| Dimensions | 6x1 |
| Compound Number | 137019006 |
| CS (Cross Section) | 1 mm |
| ID (Inner diameter) | 6 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Silicone Rubber - PVMQ |
| Chemical Name | Vilnyl Methyl Silicone |
| Product name | O-ring 6.00x1.00 VMQ - MVQ - Silicone |
| Trade names | Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar |
| Description 2 | O-ring VMQ - MVQ - Silicone 6.00x1.00 |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 137019006 % |
| Specific Gravity | 137019006 g/cm3 |
| Temperature Max | 202 ºC |
| Temperature Min | -60˚C ºC |
| Tensile Strength | 137019006 MPa |
| Ultimate Elongation | 137019006 % |
| Also found under | |
| O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1250+ | € 0,0400 |
| 2500+ | € 0,0354 |
| 5000+ | € 0,0309 |