| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 377 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 4.274 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 42+ | € 1,8100 |
| 50+ | € 1,6416 |
This NBR - Nitrile O-Ring has a diameter of 82.28x1.78 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 82.28x1.78 - NBR - Nitrile - 70 Shore A - Black - FDA / NSF61 - ORS172057 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Nitrile Rubber - NBR, and it is commonly produced by Lanxess - Zeon - and LG Chem. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -30 ºC to 135 ºC. O-Rings 1297334 are referred to as 172057 and have a DIN 3771 size of 82.28x1.78. This item is equivalent to and has an FDA approval. The chemical name of this O-Ring is Acrylonitrile butadiene rubber.
| In stock | Yes, 4651 pcs |
| Article number | 172057 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 82.28x1.78 |
| ISO 3601 Size Chart | 82.28x1.78 |
| JIS B 2401 Size Chart | JIS S31.5 |
| Size in text | eighty two comma twenty eight by one comma seventy eight |
| SMS 1586 Size chart | 82.28 x 1.78 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | NBR - Nitrile |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | FDA |
| Compound Number | 107019011 |
| CS (Cross Section) | 1.78 mm |
| Dimensions | 82.28x1.78 |
| ID (Inner diameter) | 82.28 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Nitrile Rubber - NBR |
| Chemical Name | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Description 2 | O-ring NBR - Nitrile 82.28x1.78 |
| Product name | O-ring 82.28x1.78 Nitrile NBR |
| Trade names | Lanxess - Zeon - and LG Chem |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 15 % |
| Specific Gravity | 1,23 g/cm3 |
| Temperature Max | 135 ºC |
| Temperature Min | -30 ºC |
| Tensile Strength | 16,2 MPa |
| Ultimate Elongation | 452 % |
| Also found under | |
| O-ring NBR | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 377 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 4.274 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 42+ | € 1,8100 |
| 50+ | € 1,6416 |