| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 1.157 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 109+ | € 0,1100 |
| 250+ | € 0,1050 |
| 500+ | € 0,0894 |
| 1000+ | € 0,0822 |
| 2500+ | € 0,0750 |
| 5000+ | € 0,0687 |
| 10000+ | € 0,0678 |
This EPDM O-Ring has a diameter of 8x2 mm and is Black in color. The hardness of this O-Ring 8x2 - EPDM - Peroxide - FDA - EC1935/2004 - 70 Shore A - Black - ORS116327 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -50 ºC to 150 ºC. O-Rings 314266 are referred to as 116327 and have a DIN 3771 size of 8x2. This item is equivalent to and has an FDA 21 CFR 177.2600 - EC1935/2004 approval. The chemical name of this O-Ring is Ethylene propylene diene monomer.
| In stock | Yes, 1157 pcs |
| Article number | 116327 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 8x2 |
| Size in text | eight zero by two zero |
| SMS 1586 Size chart | 8 X 2 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | EPDM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | FDA 21 CFR 177.2600 - EC1935/2004 |
| Compound Number | 127019011 |
| CS (Cross Section) | 2 mm |
| Dimensions | 8x2 |
| ID (Inner diameter) | 8 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | Ethylene propylene diene monomer |
| Description 2 | O-ring EPDM 8x2 |
| Product name | O-ring 8x2 EPDM |
| Trade names | Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers |
| Vulcanisation | Peroxide |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 19 % |
| Specific Gravity | 1,08 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -50 ºC |
| Tensile Strength | 12,5 MPa |
| Ultimate Elongation | 215 % |
| Also found under | |
| O-ring EPDM | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 1.157 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 109+ | € 0,1100 |
| 250+ | € 0,1050 |
| 500+ | € 0,0894 |
| 1000+ | € 0,0822 |
| 2500+ | € 0,0750 |
| 5000+ | € 0,0687 |
| 10000+ | € 0,0678 |