| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 71 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 2+ | € 22,5800 |
| 3+ | € 22,5790 |
| 5+ | € 20,5264 |
| 10+ | € 23,3255 |
This FKM - FPM - Viton - AED O-Ring has a diameter of 91.5x3.5 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 91.5x3.5 - FKM - FPM - Viton - AED - 98 Shore A - Black - ORS197801 is 98 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -27 ºC to 230 ºC. O-Rings 1124277 are referred to as 197801 and have a DIN 3771 size of 91.5x3.5. This item is equivalent to and has an AED approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 71 pcs |
| Article number | 197801 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 91.5x3.5 |
| SMS 1586 Size chart | 91.5 x 3.5 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton - AED |
| Hardness | 98 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | AED |
| Compound Number | 119810301 |
| CS (Cross Section) | 3.5 mm |
| Dimensions | 91.5x3.5 |
| ID (Inner diameter) | 91.5 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton - AED 91.5x3.5 |
| Product name | O-ring 91.5x3.5 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 119810301 % |
| Specific Gravity | 119810301 g/cm3 |
| Temperature Max | 230 ºC |
| Temperature Min | -27 ºC |
| Tensile Strength | 119810301 MPa |
| Ultimate Elongation | 119810301 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | FKM O-Rings - 90 Shore A - AED | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 71 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 2+ | € 22,5800 |
| 3+ | € 22,5790 |
| 5+ | € 20,5264 |
| 10+ | € 23,3255 |