| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 9+ | € 7,5100 |
| 50+ | € 6,4488 |
| 100+ | € 5,8502 |
| 250+ | € 5,4080 |
| 500+ | € 5,1480 |
| 1000+ | € 4,5242 |
| 2500+ | € 3,9527 |
This Silicone - VMQ - MVQ O-Ring has a diameter of 107.32x5.33 mm and is Red in color. The hardness of this O-Ring 107.32x5.33 - VMQ - MVQ - Silicone - 60 Shore A - Red - ORS131392 is 60 Shore A. Alternative names for the compound are Silicone Rubber - PVMQ, and it is commonly produced by Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -50 ºC to 210 ºC. O-Rings 470987 are referred to as 131392 and have a DIN 3771 size of 107.32x5.33. This item is equivalent to and has an FDA approval. The chemical name of this O-Ring is Vilnyl Methyl Silicone.
| Article number | 131392 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 347 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 347 |
| DIN 3771 Size Chart | 107.32x5.33 |
| Size in text | one hundred and seven comma thirty two by five comma thirty three |
| SMS 1586 Size chart | 107.32 X 5.33 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | Silicone - VMQ - MVQ |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Red |
| Approval | FDA |
| Compound Number | 136019002 |
| CS (Cross Section) | 5.33 mm |
| Dimensions | 107.32x5.33 |
| ID (Inner diameter) | 107.32 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Silicone Rubber - PVMQ |
| Chemical Name | Vilnyl Methyl Silicone |
| Description 2 | O-ring VMQ - MVQ - Silicone 107.32x5.33 |
| Product name | O-Ring 107.32x5.33 VMQ - MVQ - Silicone |
| Trade names | Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 14 % |
| Specific Gravity | 1,35 g/cm3 |
| Temperature Max | 210 ºC |
| Temperature Min | -50 ºC |
| Tensile Strength | 6,8 MPa |
| Ultimate Elongation | 275 % |
| Also found under | |
| O-rings | VMQ - MVQ - Silicone O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 9+ | € 7,5100 |
| 50+ | € 6,4488 |
| 100+ | € 5,8502 |
| 250+ | € 5,4080 |
| 500+ | € 5,1480 |
| 1000+ | € 4,5242 |
| 2500+ | € 3,9527 |