| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 3.672 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 184+ | € 0,4100 |
| 250+ | € 0,3735 |
| 500+ | € 0,3534 |
| 1000+ | € 0,3147 |
| 2500+ | € 0,2958 |
| 5000+ | € 0,2817 |
| 10000+ | € 0,2427 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 11.91x2.62 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 11.91x2.62 - HNBR - AED - 70 Shore A - Black - ORS109473 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by LG Chem - Lanxess and Zeon. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 875937 are referred to as 109473 and have a DIN 3771 size of 11.91x2.62. This item is equivalent to and has an AED approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 3672 pcs |
| Article number | 109473 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 11.91x2.62 |
| Size in text | eleven comma ninety one by two comma sixty two |
| SMS 1586 Size chart | 11.91 X 2.62 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | AED |
| Compound Number | 187019001 |
| CS (Cross Section) | 2.62 mm |
| Dimensions | 11.91x2.62 |
| ID (Inner diameter) | 11.91 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 11.91x2.62 |
| Product name | O-ring 11.91x2.62 HNBR |
| Trade names | LG Chem - Lanxess and Zeon |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 16 % |
| Specific Gravity | 1,23 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 22,9 MPa |
| Ultimate Elongation | 228 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 3.672 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 184+ | € 0,4100 |
| 250+ | € 0,3735 |
| 500+ | € 0,3534 |
| 1000+ | € 0,3147 |
| 2500+ | € 0,2958 |
| 5000+ | € 0,2817 |
| 10000+ | € 0,2427 |