| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 83 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 11+ | € 7,0000 |
| 25+ | € 6,5952 |
| 50+ | € 6,1416 |
| 100+ | € 5,5269 |
| 250+ | € 5,2602 |
| 500+ | € 4,8063 |
| 1000+ | € 4,0050 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 129.5x3 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 129.5x3 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS232535 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated nitrile rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7101 ºC to 7101 ºC. O-Rings 880194 are referred to as 232535 and have a DIN 3771 size of 129.5x3. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber.
| In stock | Yes, 83 pcs |
| Article number | 232535 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 129.5x3 |
| SMS 1586 Size chart | 129.5 x 3 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Compound Number | 187019001 |
| CS (Cross Section) | 3 mm |
| Dimensions | 129.5x3 |
| ID (Inner diameter) | 129.5 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated nitrile rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Description 2 | =CONCATENATE(AV401," ",AI401," ",V401) |
| Product name | O-ring 129.5x3 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 16 % |
| Specific Gravity | 1,23 g/cm3 |
| Temperature Max | 7101 ºC |
| Temperature Min | 7101 ºC |
| Tensile Strength | 22,9 MPa |
| Ultimate Elongation | 228 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 83 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 11+ | € 7,0000 |
| 25+ | € 6,5952 |
| 50+ | € 6,1416 |
| 100+ | € 5,5269 |
| 250+ | € 5,2602 |
| 500+ | € 4,8063 |
| 1000+ | € 4,0050 |