| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 928 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 4.289 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 186+ | € 0,4100 |
| 250+ | € 0,3729 |
| 500+ | € 0,3540 |
| 1000+ | € 0,3147 |
| 2500+ | € 0,2961 |
| 5000+ | € 0,2817 |
| 10000+ | € 0,2427 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 13.95x2.62 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 13.95x2.62 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS49592 is 70. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by LG Chem - Lanxess and Zeon. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 466223 are referred to as 49592 and have a DIN 3771 size of 13.95x2.62. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 5217 pcs |
| Article number | 49592 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 13.95x2.62 |
| Size in text | thirteen comma ninety five by two comma sixty two |
| SMS 1586 Size chart | 13.95 X 2.62 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 |
| Color | Black |
| Approval | None |
| Compound Number | 187019001 |
| CS (Cross Section) | 2.62 mm |
| Dimensions | 13.95x2.62 |
| ID (Inner diameter) | 13.95 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 13.95x2.62 |
| Product name | O-ring 13.95x2.62 HNBR |
| Trade names | LG Chem - Lanxess and Zeon |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 16 % |
| Specific Gravity | 1,23 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 22,9 MPa |
| Ultimate Elongation | 228 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 928 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 4.289 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 186+ | € 0,4100 |
| 250+ | € 0,3729 |
| 500+ | € 0,3540 |
| 1000+ | € 0,3147 |
| 2500+ | € 0,2961 |
| 5000+ | € 0,2817 |
| 10000+ | € 0,2427 |