| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 18 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 542 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 12+ | € 6,6300 |
| 25+ | € 6,2283 |
| 50+ | € 5,8260 |
| 100+ | € 5,2233 |
| 250+ | € 4,9725 |
| 500+ | € 4,5708 |
| 1000+ | € 3,8175 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 132.94x3.53 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 132.94x3.53 - HNBR - 70 Shore A - Green - ORS49986 is 70. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by LG Chem - Lanxess and Zeon. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 467577 are referred to as 49986 and have a DIN 3771 size of 132.94x3.53. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 560 pcs |
| Article number | 49986 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 252 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 252 |
| DIN 3771 Size Chart | 132.94x3.53 |
| Size in text | one hundred and thirty two comma ninety four by three comma fifty three |
| SMS 1586 Size chart | 132.94 X 3.53 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 |
| Color | Green |
| Approval | None |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| Dimensions | 132.94x3.53 |
| ID (Inner diameter) | 132.94 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 132.94x3.53 |
| Product name | O-ring 132.94x3.53 HNBR |
| Trade names | LG Chem - Lanxess and Zeon |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 18 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 542 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 12+ | € 6,6300 |
| 25+ | € 6,2283 |
| 50+ | € 5,8260 |
| 100+ | € 5,2233 |
| 250+ | € 4,9725 |
| 500+ | € 4,5708 |
| 1000+ | € 3,8175 |