| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 44 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 46,3200 |
| 25+ | € 46,3200 |
| 50+ | € 44,1400 |
| 100+ | € 39,9800 |
| 250+ | € 36,5400 |
| 500+ | € 34,3800 |
| 1000+ | € 30,0400 |
| 2500+ | € 25,3200 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 13x2.5 mm and is White in color. The hardness of this O-ring 13x2,5 - FFKM - FFPM - F808W95 - FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary - High Temp (>300°C) - 80 Shore A - White - ORS109441 is 80. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -20 ºC to 270 ºC. O-Rings 874983 are referred to as 109441 and have a DIN 3771 size of 13x2.5. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary - High Temp (>300°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 44 pcs |
| Article number | 109441 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 13x2.5 |
| Size in text | thirteen zero by two comma fifty |
| SMS 1586 Size chart | 13 X 2.5 |
| Approximately equal to | |
| Greene Tweed Chemraz® Equivalent | Greene Tweed Chemraz ® SD517 & 513-516 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 80 |
| Color | White |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary - High Temp (>300°C) |
| Compound Number | F808W95 |
| CS (Cross Section) | 2.5 mm |
| Dimensions | 13x2,5 |
| ID (Inner diameter) | 13 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 13x2.5 |
| Product name | O-ring 13x2,5 FFKM – FFPM | F808W95 | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary - High Temp (>300°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 28 % |
| Specific Gravity | 2,55 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 270 ºC |
| Temperature Min | -20 ºC |
| Tensile Strength | 13,2 MPa |
| Ultimate Elongation | 100 % |
| attachment | Material DataSheet |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 44 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 46,3200 |
| 25+ | € 46,3200 |
| 50+ | € 44,1400 |
| 100+ | € 39,9800 |
| 250+ | € 36,5400 |
| 500+ | € 34,3800 |
| 1000+ | € 30,0400 |
| 2500+ | € 25,3200 |