| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 8+ | € 8,2800 |
| 10+ | € 8,2835 |
| 25+ | € 7,8565 |
| 50+ | € 7,0675 |
| 100+ | € 6,6073 |
| 250+ | € 7,4553 |
| 500+ | € 6,4692 |
| 1000+ | € 5,4825 |
This HNBR O-Ring has a diameter of mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 144.02x3.99 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS232552 is 70. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by Lanxess - Zeon - and LG Chem. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 880514 are referred to as 232552 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| Article number | 232552 |
| Export specifications | |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 |
| Color | Black |
| CS (Cross Section) | 3.99 mm |
| Dimensions | 144.02x3.99 |
| ID (Inner diameter) | 144.02 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Trade names | Lanxess - Zeon - and LG Chem |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 21 % |
| Specific Gravity | 1.28 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 20.6 MPa |
| Ultimate Elongation | 165 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 8+ | € 8,2800 |
| 10+ | € 8,2835 |
| 25+ | € 7,8565 |
| 50+ | € 7,0675 |
| 100+ | € 6,6073 |
| 250+ | € 7,4553 |
| 500+ | € 6,4692 |
| 1000+ | € 5,4825 |