| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 24 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 128 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 15,5600 |
| 10+ | € 15,5615 |
| 25+ | € 14,7232 |
| 50+ | € 13,6458 |
| 100+ | € 12,3298 |
| 250+ | € 11,7302 |
| 500+ | € 10,6527 |
| 1000+ | € 8,8573 |
This Silicone - VMQ - MVQ O-Ring has a diameter of 158.12x6.99 mm and is Red in color. The hardness of this O-ring 158.12x6.99 - VMQ - MVQ - Silicone - 60 Shore A - Red - ORS209850 is 60 Shore A. Alternative names for the compound are Silicone Rubber - PVMQ, and it is commonly produced by Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -60˚C ºC to 235 ºC. O-Rings 471046 are referred to as 209850 and have a DIN 3771 size of 158.12x6.99. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Vilnyl Methyl Silicone.
| In stock | Yes, 152 pcs |
| Article number | 209850 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 438 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 438 |
| DIN 3771 Size Chart | 158.12x6.99 |
| SMS 1586 Size chart | 158.12 x 6.99 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | Silicone - VMQ - MVQ |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Red |
| Compound Number | 136019002 |
| CS (Cross Section) | 6.99 mm |
| Dimensions | 158.12x6.99 |
| ID (Inner diameter) | 158.12 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Silicone Rubber - PVMQ |
| Chemical Name | Vilnyl Methyl Silicone |
| Description 2 | O-ring VMQ - MVQ - Silicone 158.12x6.99 |
| Product name | O-ring 158.12x6.99 VMQ - MVQ - Silicone |
| Trade names | Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 14 % |
| Specific Gravity | 1,35 g/cm3 |
| Temperature Max | 235 ºC |
| Temperature Min | -60˚C ºC |
| Tensile Strength | 6,8 MPa |
| Ultimate Elongation | 275 % |
| Also found under | |
| O-rings | VMQ - MVQ - Silicone O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 24 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 128 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 15,5600 |
| 10+ | € 15,5615 |
| 25+ | € 14,7232 |
| 50+ | € 13,6458 |
| 100+ | € 12,3298 |
| 250+ | € 11,7302 |
| 500+ | € 10,6527 |
| 1000+ | € 8,8573 |