| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 60 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 4+ | € 20,5900 |
| 10+ | € 20,5925 |
| 25+ | € 18,9705 |
| 50+ | € 17,1878 |
| 100+ | € 16,2953 |
| 250+ | € 14,8358 |
| 500+ | € 12,8902 |
| 1000+ | € 11,2680 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 165 x 7 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 165x7 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS187913 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 1233127 are referred to as 187913 and have a DIN 3771 size of 165 x 7. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 60 pcs |
| Article number | 187913 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 165 x 7 |
| JIS B 2401 Size Chart | JIS G125 |
| Size in text | one hundred and sixty five zero by seven zero |
| SMS 1586 Size chart | 165x7 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Green |
| Approval | None |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 7 mm |
| Dimensions | 165x7 |
| ID (Inner diameter) | 165 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 165x7 |
| Product name | O-ring 165x7 |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 60 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 4+ | € 20,5900 |
| 10+ | € 20,5925 |
| 25+ | € 18,9705 |
| 50+ | € 17,1878 |
| 100+ | € 16,2953 |
| 250+ | € 14,8358 |
| 500+ | € 12,8902 |
| 1000+ | € 11,2680 |