| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 18 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 288 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 9+ | € 7,3200 |
| 10+ | € 7,3205 |
| 25+ | € 6,9478 |
| 50+ | € 6,3447 |
| 100+ | € 6,9936 |
| 250+ | € 6,6144 |
| 500+ | € 5,8566 |
| 1000+ | € 4,8912 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 183.74 x 3.53 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 183.74x3.53 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS187925 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 1233384 are referred to as 187925 and have a DIN 3771 size of 183.74 x 3.53. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 306 pcs |
| Article number | 187925 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 263 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 263 |
| DIN 3771 Size Chart | 183.74 x 3.53 |
| Size in text | one hundred and eighty three comma seventy four by three comma fifty three |
| SMS 1586 Size chart | 183.74x3.53 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Green |
| Approval | None |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| Dimensions | 183.74x3.53 |
| ID (Inner diameter) | 183.74 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 183.74x3.53 |
| Product name | O-ring 183.74x3.53 |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 18 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 288 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 9+ | € 7,3200 |
| 10+ | € 7,3205 |
| 25+ | € 6,9478 |
| 50+ | € 6,3447 |
| 100+ | € 6,9936 |
| 250+ | € 6,6144 |
| 500+ | € 5,8566 |
| 1000+ | € 4,8912 |