| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 9 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 229 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 13,0300 |
| 50+ | € 13,0320 |
| 100+ | € 11,9650 |
| 250+ | € 11,1093 |
| 500+ | € 10,3627 |
| 1000+ | € 9,2410 |
| 2500+ | € 8,0650 |
| 5000+ | € 7,1578 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 210 x 3.5 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 210x3.5 - HNBR - 90 Shore A - Red- ORS188154 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 1268194 are referred to as 188154 and have a DIN 3771 size of 210 x 3.5. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 238 pcs |
| Article number | 188154 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 210 x 3.5 |
| Size in text | two hundred and ten zero by three comma fifty |
| SMS 1586 Size chart | 210x3.5 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Green |
| Approval | None |
| Compound Number | 189019002 |
| CS (Cross Section) | 3.5 mm |
| Dimensions | 210x3.5 |
| ID (Inner diameter) | 210 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 210x3.5 |
| Product name | O-ring 210x3.5 |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 23 % |
| Specific Gravity | 1,36 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 18,6 MPa |
| Ultimate Elongation | 105 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 9 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 229 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 13,0300 |
| 50+ | € 13,0320 |
| 100+ | € 11,9650 |
| 250+ | € 11,1093 |
| 500+ | € 10,3627 |
| 1000+ | € 9,2410 |
| 2500+ | € 8,0650 |
| 5000+ | € 7,1578 |