| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 41 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 21,9200 |
| 5+ | € 21,9248 |
| 10+ | € 24,6555 |
| 25+ | € 22,7832 |
| 50+ | € 21,6837 |
| 100+ | € 18,9300 |
| 250+ | € 16,5098 |
| 500+ | € 14,8588 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 221x7 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 221x7 - HNBR - 70 Shore A - Green - ORS198417 is 70. Alternative names for the compound are Hydrogenated nitrile rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7098 ºC to 7098 ºC. O-Rings 1233901 are referred to as 198417 and have a DIN 3771 size of 221x7. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber.
| In stock | Yes, 41 pcs |
| Article number | 198417 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 221x7 |
| SMS 1586 Size chart | 221 x 7 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 |
| Color | Green |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 7 mm |
| Dimensions | 221x7 |
| ID (Inner diameter) | 221 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated nitrile rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Description 2 | =CONCATENATE(AV123," ",AI123," ",V123) |
| Product name | O-ring 221x7 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 7098 ºC |
| Temperature Min | 7098 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 41 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 21,9200 |
| 5+ | € 21,9248 |
| 10+ | € 24,6555 |
| 25+ | € 22,7832 |
| 50+ | € 21,6837 |
| 100+ | € 18,9300 |
| 250+ | € 16,5098 |
| 500+ | € 14,8588 |