| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 187 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 6+ | € 11,8000 |
| 10+ | € 11,8047 |
| 25+ | € 10,9410 |
| 50+ | € 10,0295 |
| 100+ | € 9,4047 |
| 250+ | € 8,4935 |
| 500+ | € 7,4385 |
| 1000+ | € 6,4307 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 247 x 3.5 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 247x3.5 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS187969 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 1234180 are referred to as 187969 and have a DIN 3771 size of 247 x 3.5. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 187 pcs |
| Article number | 187969 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 247 x 3.5 |
| Size in text | two hundred and forty seven zero by three comma fifty |
| SMS 1586 Size chart | 247x3.5 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Green |
| Approval | None |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 3.5 mm |
| Dimensions | 247x3.5 |
| ID (Inner diameter) | 247 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 247x3.5 |
| Product name | O-ring 247x3.5 |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 187 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 6+ | € 11,8000 |
| 10+ | € 11,8047 |
| 25+ | € 10,9410 |
| 50+ | € 10,0295 |
| 100+ | € 9,4047 |
| 250+ | € 8,4935 |
| 500+ | € 7,4385 |
| 1000+ | € 6,4307 |