| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 10 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 228 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 15,5600 |
| 10+ | € 15,5578 |
| 25+ | € 14,0020 |
| 50+ | € 13,2240 |
| 100+ | € 12,2517 |
| 250+ | € 10,6960 |
| 500+ | € 9,3990 |
| 1000+ | € 8,6870 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 259.5x3 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 259.5x3 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS232605 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated nitrile rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7101 ºC to 7101 ºC. O-Rings 882080 are referred to as 232605 and have a DIN 3771 size of 259.5x3. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber.
| In stock | Yes, 238 pcs |
| Article number | 232605 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 259.5x3 |
| SMS 1586 Size chart | 259.5 x 3 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Compound Number | 187019001 |
| CS (Cross Section) | 3 mm |
| Dimensions | 259.5x3 |
| ID (Inner diameter) | 259.5 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated nitrile rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Description 2 | =CONCATENATE(AV450," ",AI450," ",V450) |
| Product name | O-ring 259.5x3 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 16 % |
| Specific Gravity | 1,23 g/cm3 |
| Temperature Max | 7101 ºC |
| Temperature Min | 7101 ºC |
| Tensile Strength | 22,9 MPa |
| Ultimate Elongation | 228 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 10 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 228 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 5+ | € 15,5600 |
| 10+ | € 15,5578 |
| 25+ | € 14,0020 |
| 50+ | € 13,2240 |
| 100+ | € 12,2517 |
| 250+ | € 10,6960 |
| 500+ | € 9,3990 |
| 1000+ | € 8,6870 |