| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 111 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 2+ | € 26,5400 |
| 5+ | € 26,5370 |
| 10+ | € 23,2878 |
| 25+ | € 22,0952 |
| 50+ | € 20,9028 |
| 100+ | € 22,0668 |
| 250+ | € 19,3617 |
| 500+ | € 18,1432 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 269.2x5.7 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 269.2x5.7 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS232613 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated nitrile rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7101 ºC to 7101 ºC. O-Rings 882193 are referred to as 232613 and have a DIN 3771 size of 269.2x5.7. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber.
| In stock | Yes, 111 pcs |
| Article number | 232613 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 269.2x5.7 |
| SMS 1586 Size chart | 269.2 x 5.7 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Compound Number | 187019001 |
| CS (Cross Section) | 5.7 mm |
| Dimensions | 269.2x5.7 |
| ID (Inner diameter) | 269.2 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated nitrile rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Description 2 | =CONCATENATE(AV453," ",AI453," ",V453) |
| Product name | O-ring 269.2x5.7 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 16 % |
| Specific Gravity | 1,23 g/cm3 |
| Temperature Max | 7101 ºC |
| Temperature Min | 7101 ºC |
| Tensile Strength | 22,9 MPa |
| Ultimate Elongation | 228 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 111 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 2+ | € 26,5400 |
| 5+ | € 26,5370 |
| 10+ | € 23,2878 |
| 25+ | € 22,0952 |
| 50+ | € 20,9028 |
| 100+ | € 22,0668 |
| 250+ | € 19,3617 |
| 500+ | € 18,1432 |