| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 50.211 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 926+ | € 0,0800 |
| 1000+ | € 0,0726 |
| 2500+ | € 0,0687 |
| 5000+ | € 0,0639 |
| 10000+ | € 0,0576 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 3.68x1.78 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 3.68x1.78 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS49579 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by LG Chem - Lanxess and Zeon. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 466191 are referred to as 49579 and have a DIN 3771 size of 3.68x1.78. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 50211 pcs |
| Article number | 49579 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 007 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 007 |
| DIN 3771 Size Chart | 3.68x1.78 |
| Size in text | three comma sixty eight by one comma seventy eight |
| SMS 1586 Size chart | 3.68 X 1.78 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | None |
| Compound Number | 187019001 |
| CS (Cross Section) | 1.78 mm |
| Dimensions | 3.68x1.78 |
| ID (Inner diameter) | 3.68 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 3.68x1.78 |
| Product name | O-ring 3.68x1.78 HNBR |
| Trade names | LG Chem - Lanxess and Zeon |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 16 % |
| Specific Gravity | 1,23 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 22,9 MPa |
| Ultimate Elongation | 228 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 50.211 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 926+ | € 0,0800 |
| 1000+ | € 0,0726 |
| 2500+ | € 0,0687 |
| 5000+ | € 0,0639 |
| 10000+ | € 0,0576 |