| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 118 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 858 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 47+ | € 1,6000 |
| 50+ | € 1,6005 |
| 100+ | € 1,4742 |
| 250+ | € 1,3599 |
| 500+ | € 1,2513 |
| 1000+ | € 1,1733 |
| 2500+ | € 1,0590 |
| 5000+ | € 0,9204 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 34.5 x 3.5 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 34.5x3.5 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS187767 is 70. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 1229578 are referred to as 187767 and have a DIN 3771 size of 34.5 x 3.5. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 976 pcs |
| Article number | 187767 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 34.5 x 3.5 |
| Size in text | thirty four comma fifty by three comma fifty |
| SMS 1586 Size chart | 34.5x3.5 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 |
| Color | Green |
| Approval | None |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 3.5 mm |
| Dimensions | 34.5x3.5 |
| ID (Inner diameter) | 34.5 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 34.5x3.5 |
| Product name | O-ring 34.5x3.5 |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 118 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 858 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 47+ | € 1,6000 |
| 50+ | € 1,6005 |
| 100+ | € 1,4742 |
| 250+ | € 1,3599 |
| 500+ | € 1,2513 |
| 1000+ | € 1,1733 |
| 2500+ | € 1,0590 |
| 5000+ | € 0,9204 |