| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 6.291 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 119+ | € 0,6300 |
| 250+ | € 0,5919 |
| 500+ | € 0,5562 |
| 1000+ | € 0,4971 |
| 2500+ | € 0,4734 |
| 5000+ | € 0,4377 |
| 10000+ | € 0,3663 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 36.37x1.78 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 36.37x1.78 - HNBR - 70 Shore A - Green - ORS198263 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated nitrile rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7098 ºC to 7098 ºC. O-Rings 1229686 are referred to as 198263 and have a DIN 3771 size of 36.37x1.78. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber.
| In stock | Yes, 6291 pcs |
| Article number | 198263 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 36.37x1.78 |
| SMS 1586 Size chart | 36.37 x 1.78 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Green |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 1.78 mm |
| Dimensions | 36.37x1.78 |
| ID (Inner diameter) | 36.37 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated nitrile rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Description 2 | =CONCATENATE(AV95," ",AI95," ",V95) |
| Product name | O-ring 36.37x1.78 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 7098 ºC |
| Temperature Min | 7098 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 6.291 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 119+ | € 0,6300 |
| 250+ | € 0,5919 |
| 500+ | € 0,5562 |
| 1000+ | € 0,4971 |
| 2500+ | € 0,4734 |
| 5000+ | € 0,4377 |
| 10000+ | € 0,3663 |