| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 7 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 155,2500 |
| 3+ | € 155,2460 |
| 5+ | € 147,9660 |
| 10+ | € 157,4400 |
| 25+ | € 130,7680 |
| 50+ | € 114,9600 |
| 100+ | € 111,6320 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 44x3 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 44x3 - FFKM - FFPM - F757ZHC - Steam - High Temp (>340°C) - 75 Shore A - Black - ORS109439 is 75. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -20 ºC to 260 ºC. O-Rings 874931 are referred to as 109439 and have a DIN 3771 size of 44x3. This item is equivalent to and has an Steam - High Temp (>340°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 7 pcs |
| Article number | 109439 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 44x3 |
| Size in text | forty four zero by three zero |
| SMS 1586 Size chart | 44 X 3 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 75 |
| Color | Black |
| Approval | Steam - High Temp (>340°C) |
| Compound Number | F757ZHC |
| CS (Cross Section) | 3 mm |
| Dimensions | 44x3 |
| ID (Inner diameter) | 44 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 44x3 |
| Product name | O-ring 44x3 FFKM – FFPM | F757ZHC | Steam - High Temp (>340°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 2,01 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 260 ºC |
| Temperature Min | -20 ºC |
| Tensile Strength | 21 MPa |
| Ultimate Elongation | 130 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 7 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 155,2500 |
| 3+ | € 155,2460 |
| 5+ | € 147,9660 |
| 10+ | € 157,4400 |
| 25+ | € 130,7680 |
| 50+ | € 114,9600 |
| 100+ | € 111,6320 |