| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 155,6500 |
| 3+ | € 155,6520 |
| 5+ | € 148,3020 |
| 10+ | € 158,5760 |
| 25+ | € 131,7280 |
| 50+ | € 115,7920 |
| 100+ | € 112,4480 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 44x3 - FFKM - FFPM - F757ZHC - Steam - High Temp (>340°C) - 75 Shore A - Black - ORS232777 is 75 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -20 ºC to 260 ºC. O-Rings 916213 are referred to as 232777 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an Steam - High Temp (>340°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| Article number | 232777 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | Steam - High Temp (>340°C) |
| Compound Number | F757ZHC |
| CS (Cross Section) | 3 mm |
| Dimensions | 44x3 |
| ID (Inner diameter) | 44 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Product name | O-ring 44x3 FFKM – FFPM | F757ZHC | Steam - High Temp (>340°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 2,01 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 260 ºC |
| Temperature Min | -20 ºC |
| Tensile Strength | 21 MPa |
| Ultimate Elongation | 130 % |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 155,6500 |
| 3+ | € 155,6520 |
| 5+ | € 148,3020 |
| 10+ | € 158,5760 |
| 25+ | € 131,7280 |
| 50+ | € 115,7920 |
| 100+ | € 112,4480 |