| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 1 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 39 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 55,7900 |
| 2+ | € 55,7874 |
| 3+ | € 52,4084 |
| 5+ | € 48,1800 |
| 10+ | € 43,1084 |
| 25+ | € 40,9974 |
| 50+ | € 36,7690 |
| 100+ | € 30,4296 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 481.46x6.99 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 481.46x6.99 - HNBR - 70 Shore A - Green - ORS115080 is 70. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by LG Chem - Lanxess and Zeon. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 467700 are referred to as 115080 and have a DIN 3771 size of 481.46x6.99. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 40 pcs |
| Article number | 115080 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 467 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 467 |
| DIN 3771 Size Chart | 481.46x6.99 |
| Size in text | four hundred and eighty one comma forty six by six comma ninety nine |
| SMS 1586 Size chart | 481.46 X 6.99 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 |
| Color | Green |
| Approval | None |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 6.99 mm |
| Dimensions | 481.46x6.99 |
| ID (Inner diameter) | 481.46 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 481.46x6.99 |
| Product name | O-ring 481.46x6.99 HNBR |
| Trade names | LG Chem - Lanxess and Zeon |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 1 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 39 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 55,7900 |
| 2+ | € 55,7874 |
| 3+ | € 52,4084 |
| 5+ | € 48,1800 |
| 10+ | € 43,1084 |
| 25+ | € 40,9974 |
| 50+ | € 36,7690 |
| 100+ | € 30,4296 |