| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 1.524 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 38+ | € 1,9900 |
| 50+ | € 1,9857 |
| 100+ | € 1,8540 |
| 250+ | € 1,6677 |
| 500+ | € 1,5825 |
| 1000+ | € 1,4661 |
| 2500+ | € 1,2798 |
| 5000+ | € 1,1247 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 49x3 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 49x3 - HNBR - 70 Shore A - Green - ORS198285 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated nitrile rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7098 ºC to 7098 ºC. O-Rings 1230233 are referred to as 198285 and have a DIN 3771 size of 49x3. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber.
| In stock | Yes, 1524 pcs |
| Article number | 198285 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 49x3 |
| SMS 1586 Size chart | 49 x 3 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Green |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 3 mm |
| Dimensions | 49x3 |
| ID (Inner diameter) | 49 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated nitrile rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Description 2 | =CONCATENATE(AV98," ",AI98," ",V98) |
| Product name | O-Ring 49x3 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 7098 ºC |
| Temperature Min | 7098 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 1.524 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 38+ | € 1,9900 |
| 50+ | € 1,9857 |
| 100+ | € 1,8540 |
| 250+ | € 1,6677 |
| 500+ | € 1,5825 |
| 1000+ | € 1,4661 |
| 2500+ | € 1,2798 |
| 5000+ | € 1,1247 |