| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 14 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 45,4800 |
| 10+ | € 45,4766 |
| 25+ | € 41,3424 |
| 50+ | € 37,5840 |
| 100+ | € 3,8736 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 53.57x3.53 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 53.57x3.53 - FKM - FPM - Viton - 70 Shore A - Black - ORS233143 is 70. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 200 ºC. O-Rings 967327 are referred to as 233143 and have a DIN 3771 size of 53.57x3.53. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 14 pcs |
| Article number | 233143 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 227 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 227 |
| DIN 3771 Size Chart | 53.57x3.53 |
| SMS 1586 Size chart | 53.57 x 3.53 |
| Export specifications | |
| Customs Code | 40169300 |
| Country of Origin | IT |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 70 |
| Color | Black |
| Dimensions | 53.57x3.53 |
| Compound Number | 117010305 |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| ID (Inner diameter) | 53.57 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Product name | O-ring 53.57x3.53 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 53.57x3.53 |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 117010305 % |
| Specific Gravity | 117010305 g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 117010305 MPa |
| Ultimate Elongation | 117010305 % |
| Also found under | |
| O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 14 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 45,4800 |
| 10+ | € 45,4766 |
| 25+ | € 41,3424 |
| 50+ | € 37,5840 |
| 100+ | € 3,8736 |