| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 64,9500 |
| 2+ | € 64,9460 |
| 3+ | € 61,9018 |
| 5+ | € 56,0716 |
| 10+ | € 51,2460 |
| 25+ | € 48,2014 |
| 50+ | € 42,1126 |
| 100+ | € 35,5214 |
This HNBR O-Ring has a diameter of mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 582x5.33 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS232651 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by Lanxess - Zeon - and LG Chem. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 885895 are referred to as 232651 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| Article number | 232651 |
| Export specifications | |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| CS (Cross Section) | 5.33 mm |
| Dimensions | 582x5.33 |
| ID (Inner diameter) | 582 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Trade names | Lanxess - Zeon - and LG Chem |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 21 % |
| Specific Gravity | 1.28 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 20.6 MPa |
| Ultimate Elongation | 165 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 64,9500 |
| 2+ | € 64,9460 |
| 3+ | € 61,9018 |
| 5+ | € 56,0716 |
| 10+ | € 51,2460 |
| 25+ | € 48,2014 |
| 50+ | € 42,1126 |
| 100+ | € 35,5214 |