| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 102,4200 |
| 2+ | € 93,8505 |
| 3+ | € 89,3815 |
| 5+ | € 79,3261 |
| 10+ | € 74,4883 |
| 25+ | € 68,9020 |
| 50+ | € 59,9638 |
| 100+ | € 51,0257 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 608.08x6.99 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 608.08x6.99 - HNBR - 70 Shore A - Green - ORS50120 is 70. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by LG Chem - Lanxess and Zeon. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 467711 are referred to as 50120 and have a DIN 3771 size of 608.08x6.99. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| Article number | 50120 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 473 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 473 |
| DIN 3771 Size Chart | 608.08x6.99 |
| Size in text | six hundred and eight comma eight by six comma ninety nine |
| SMS 1586 Size chart | 608.08 X 6.99 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 |
| Color | Green |
| Approval | None |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 6.99 mm |
| Dimensions | 608.08x6.99 |
| ID (Inner diameter) | 608.08 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 608.08x6.99 |
| Product name | O-ring 608.08x6.99 HNBR |
| Trade names | LG Chem - Lanxess and Zeon |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 102,4200 |
| 2+ | € 93,8505 |
| 3+ | € 89,3815 |
| 5+ | € 79,3261 |
| 10+ | € 74,4883 |
| 25+ | € 68,9020 |
| 50+ | € 59,9638 |
| 100+ | € 51,0257 |