check 430.000.000+ O-rings in stock
check Fast delivery
check Fast delivery
O-ring 69.2x6.99 - FFKM - FFPM - F758Z94 - General Purpose (>270°C) - 75 Shore A - Black - ORS176699
ID (Inner diameter) 69.2 mm
CS (Cross Section) 6.99 mm
Material FFKM - FFPM
Hardness 75
Color Black
Item no. ORS176699
O-ring Code
Material FFKM - FFPM
Hardness 75
Color Black
Stock 8 sentiment_satisfied_alt
keyboard_arrow_down All specifications
Stock Delivery time
8 Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Price per piece
Shipped in 5 - 7 - Day(s)
This product has a minimum order quantity of 1 pieces.
iDeal
paypal
creditCard
Sofort
Billink
check Simplified online ordering
check Express worldwide delivery
check Large stock available
check Next day delivery
check Large stock available
check Next day delivery
Quantity Per piece
Description
In stock Yes, 8 pcs
Article number 176699
Alternative Sizes
DIN 3771 Size Chart info 69.2 x 6.99
Size in textsixty nine comma twenty by six comma ninety nine
SMS 1586 Size chart69.2x6.99
Approximately equal to
Freudenberg Simriz® EquivalentFruedenberg Simriz ® 495
Greene Tweed Chemraz® EquivalentGreene Tweed Chemraz ® 605
Parker Parafluor® EquivalentParker Parafluor ® V8910-75
Precision Polymer Engineering Perlast® EquivilentPPE Perlast ® G80A
Trelleborg Isolast® EquivalentTrellebrog Isolast ® 9440
Export specifications
Country of OriginIT
Customs Code info 40169300
General Specifications
Hardness info 75
ApprovalGeneral Purpose (>270°C)
Compound NumberF758Z94
CS (Cross Section) info 6.99 mm
Dimensions info 69.2x6.99
ID (Inner diameter) info 69.2 mm
Seal typeO-ring
Other Specifications
Alternative namesFFKM - FFPM
Chemical Name info Perfluoroelastomer
Description 2O-ring FFKM - FFPM 69.2x6.99
Product nameO-ring 69.2x6.99 FFKM – FFPM | F758Z94 | General Purpose (>270°C)
Technical Specifications
Compression Set info 18,5 %
Specific Gravity info 1,98 (±0,03) g/cm3
Temperature Max info 270 ºC
Temperature Min info -25 ºC
Tensile Strength info 18 MPa
Ultimate Elongation info 145 %