| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 26.184 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 569+ | € 0,1300 |
| 1000+ | € 0,1224 |
| 2500+ | € 0,1113 |
| 5000+ | € 0,1062 |
| 10000+ | € 0,0936 |
This Silicone - VMQ - MVQ O-Ring has a diameter of 7.66x1.78 mm and is Red in color. The hardness of this O-ring 7.66x1.78 - VMQ - MVQ - Silicone - 60 Shore A - Red - ORS209825 is 60. Alternative names for the compound are Silicone Rubber - PVMQ, and it is commonly produced by Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -60˚C ºC to 210 ºC. O-Rings 470789 are referred to as 209825 and have a DIN 3771 size of 7.66x1.78. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Vilnyl Methyl Silicone.
| In stock | Yes, 26184 pcs |
| Article number | 209825 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 7.66x1.78 |
| SMS 1586 Size chart | 7.66 x 1.78 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | Silicone - VMQ - MVQ |
| Hardness | 60 |
| Color | Red |
| Compound Number | 136019002 |
| CS (Cross Section) | 1.78 mm |
| Dimensions | 7.66x1.78 |
| ID (Inner diameter) | 7.66 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Silicone Rubber - PVMQ |
| Chemical Name | Vilnyl Methyl Silicone |
| Description 2 | O-ring VMQ - MVQ - Silicone 7.66x1.78 |
| Product name | O-ring 7.66x1.78 VMQ - MVQ - Silicone |
| Trade names | Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 14 % |
| Specific Gravity | 1,35 g/cm3 |
| Temperature Max | 210 ºC |
| Temperature Min | -60˚C ºC |
| Tensile Strength | 6,8 MPa |
| Ultimate Elongation | 275 % |
| Also found under | |
| O-rings | VMQ - MVQ - Silicone O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 26.184 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 569+ | € 0,1300 |
| 1000+ | € 0,1224 |
| 2500+ | € 0,1113 |
| 5000+ | € 0,1062 |
| 10000+ | € 0,0936 |