| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 134 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 4.808 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 147+ | € 0,5100 |
| 250+ | € 0,4707 |
| 500+ | € 0,4482 |
| 1000+ | € 0,3960 |
| 2500+ | € 0,3774 |
| 5000+ | € 0,3546 |
| 10000+ | € 0,2988 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 9.12x3.53 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 9.12x3.53 - HNBR - 70 Shore A - Green - ORS49774 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by LG Chem - Lanxess and Zeon. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 467365 are referred to as 49774 and have a DIN 3771 size of 9.12x3.53. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 4942 pcs |
| Article number | 49774 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 204 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 204 |
| DIN 3771 Size Chart | 9.12x3.53 |
| Size in text | nine comma twelve by three comma fifty three |
| SMS 1586 Size chart | 9.12 X 3.53 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Green |
| Approval | None |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| Dimensions | 9.12x3.53 |
| ID (Inner diameter) | 9.12 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 9.12x3.53 |
| Product name | O-ring 9.12x3.53 HNBR |
| Trade names | LG Chem - Lanxess and Zeon |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 134 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 4.808 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 147+ | € 0,5100 |
| 250+ | € 0,4707 |
| 500+ | € 0,4482 |
| 1000+ | € 0,3960 |
| 2500+ | € 0,3774 |
| 5000+ | € 0,3546 |
| 10000+ | € 0,2988 |