| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 464 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 36+ | € 2,1100 |
| 50+ | € 2,1081 |
| 100+ | € 1,9677 |
| 250+ | € 1,7610 |
| 500+ | € 1,6785 |
| 1000+ | € 1,5543 |
| 2500+ | € 1,3476 |
| 5000+ | € 1,1823 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 94.97x1.78 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 94.97x1.78 - HNBR - 70 Shore A - Green - ORS49943 is 70. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by LG Chem - Lanxess and Zeon. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 467534 are referred to as 49943 and have a DIN 3771 size of 94.97x1.78. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 464 pcs |
| Article number | 49943 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 044 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 044 |
| DIN 3771 Size Chart | 94.97x1.78 |
| Size in text | ninety four comma ninety seven by one comma seventy eight |
| SMS 1586 Size chart | 94.97 X 1.78 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 |
| Color | Green |
| Approval | None |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 1.78 mm |
| Dimensions | 94.97x1.78 |
| ID (Inner diameter) | 94.97 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 94.97x1.78 |
| Product name | O-ring 94.97x1.78 HNBR |
| Trade names | LG Chem - Lanxess and Zeon |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 464 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 36+ | € 2,1100 |
| 50+ | € 2,1081 |
| 100+ | € 1,9677 |
| 250+ | € 1,7610 |
| 500+ | € 1,6785 |
| 1000+ | € 1,5543 |
| 2500+ | € 1,3476 |
| 5000+ | € 1,1823 |