| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2 | On workingdays before 10:00 ordered, shipped the same day |
| 26 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 27,9600 |
| 3+ | € 27,9620 |
| 5+ | € 26,2976 |
| 10+ | € 23,1918 |
| 25+ | € 22,0800 |
| 50+ | € 20,5288 |
| 100+ | € 21,3585 |
| 250+ | € 19,0032 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 387x6 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 387x6 - FKM - FPM - Viton - 80 Shore A - Black - ORS202310 is 80 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 200 ºC. O-Rings 163411 are referred to as 202310 and have a DIN 3771 size of 387x6. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 28 pcs |
| Article number | 202310 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 387x6 |
| SMS 1586 Size chart | 387 x 6 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
| Compound Number | 117719002 |
| CS (Cross Section) | 6 mm |
| Dimensions | 387x6 |
| ID (Inner diameter) | 387 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 387x6 |
| Product name | O-ring 387x6 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,85 g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 14,9 MPa |
| Ultimate Elongation | 183 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2 | On workingdays before 10:00 ordered, shipped the same day |
| 26 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 27,9600 |
| 3+ | € 27,9620 |
| 5+ | € 26,2976 |
| 10+ | € 23,1918 |
| 25+ | € 22,0800 |
| 50+ | € 20,5288 |
| 100+ | € 21,3585 |
| 250+ | € 19,0032 |