| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 35+ | € 0,1700 |
| 100+ | € 0,1728 |
| 250+ | € 0,1617 |
| 500+ | € 0,1461 |
| 1000+ | € 0,1386 |
| 2500+ | € 0,1239 |
| 5000+ | € 0,1170 |
| 10000+ | € 0,1095 |
This EPDM O-Ring has a diameter of mm and is Black in color. The hardness of this O-ring - 7.65x2.65 - EPDM - 70 Shore A - Black - Peroxide - FDA - EC1935/2004 - NSF61 - ORS199958 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Ethylene propylene diene monomer, and it is commonly produced by Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomer. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -55 ºC to 150 ºC. O-Rings 1324163 are referred to as 199958 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 approval. The chemical name of this O-Ring is Ethylene propylene diene monomer.
| Article number | 199958 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | EPDM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | FDA - EC1935/2004 |
| CS (Cross Section) | 2.65 mm |
| Dimensions | 7.65x2.65 |
| ID (Inner diameter) | 7.65 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Ethylene propylene diene monomer |
| Chemical Name | Ethylene propylene diene monomer |
| Description 2 | O-ring EPDM - Peroxide 9.98x2.48 |
| Product name | O-ring 7.65x2.65 EPDM |
| Trade names | Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomer |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 19 % |
| Specific Gravity | 1.08 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -55 ºC |
| Tensile Strength | 12.5 MPa |
| Ultimate Elongation | 215 % |
| Also found under | |
| O-ring EPDM | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 35+ | € 0,1700 |
| 100+ | € 0,1728 |
| 250+ | € 0,1617 |
| 500+ | € 0,1461 |
| 1000+ | € 0,1386 |
| 2500+ | € 0,1239 |
| 5000+ | € 0,1170 |
| 10000+ | € 0,1095 |