| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 21.898 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 432+ | € 0,1800 |
| 500+ | € 0,1602 |
| 1000+ | € 0,1488 |
| 2500+ | € 0,1371 |
| 5000+ | € 0,1263 |
| 10000+ | € 0,1182 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 8.5x1 mm and is Green in color. The hardness of this O-ring 8.5x1 - HNBR - 70 Shore A - Green - ORS198123 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated nitrile rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7098 ºC to 7098 ºC. O-Rings 1227765 are referred to as 198123 and have a DIN 3771 size of 8.5x1. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber.
| In stock | Yes, 21898 pcs |
| Article number | 198123 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 8.5x1 |
| SMS 1586 Size chart | 8.5 x 1 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Green |
| Compound Number | 187019002 |
| CS (Cross Section) | 1 mm |
| Dimensions | 8.5x1 |
| ID (Inner diameter) | 8.5 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated nitrile rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Description 2 | =CONCATENATE(AV44," ",AI44," ",V44) |
| Product name | O-ring 8.5x1 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 22 % |
| Specific Gravity | 1,27 g/cm3 |
| Temperature Max | 7098 ºC |
| Temperature Min | 7098 ºC |
| Tensile Strength | 17,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 263 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 21.898 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 432+ | € 0,1800 |
| 500+ | € 0,1602 |
| 1000+ | € 0,1488 |
| 2500+ | € 0,1371 |
| 5000+ | € 0,1263 |
| 10000+ | € 0,1182 |