| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2.054 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 8.145 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 155+ | € 0,0800 |
| 500+ | € 0,0789 |
| 1000+ | € 0,0732 |
| 2500+ | € 0,0669 |
| 5000+ | € 0,0633 |
| 10000+ | € 0,0558 |
This Silicone - VMQ - MVQ O-Ring has a diameter of mm and is Red in color. The hardness of this O-ring 2.84x2.62 - VMQ - FDA - EC1935/2004 - 70 Shore A - Red - ORS229914 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by 7137. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7137 ºC to 7137 ºC. O-Rings 72737 are referred to as 229914 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 10199 pcs |
| Article number | 229914 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 104 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 104 |
| Export specifications | |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | Silicone - VMQ - MVQ |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Red |
| Approval | FDA - EC1935/2004 |
| CS (Cross Section) | 2.62 mm |
| Dimensions | 2.84x2.62 |
| ID (Inner diameter) | 2.84 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Trade names | 7137 |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 7137 % |
| Specific Gravity | 7137 g/cm3 |
| Temperature Max | 7137 ºC |
| Temperature Min | 7137 ºC |
| Tensile Strength | 7137 MPa |
| Ultimate Elongation | 7137 % |
| Also found under | |
| O-rings | VMQ - MVQ - Silicone O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2.054 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 8.145 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 155+ | € 0,0800 |
| 500+ | € 0,0789 |
| 1000+ | € 0,0732 |
| 2500+ | € 0,0669 |
| 5000+ | € 0,0633 |
| 10000+ | € 0,0558 |