| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 44 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 2.354 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 6+ | € 10,6800 |
| 10+ | € 10,6750 |
| 25+ | € 9,9575 |
| 50+ | € 8,9812 |
| 100+ | € 7,8527 |
| 250+ | € 6,8780 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 35x3 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 35x3 - HNBR - 90 Shore A - Black - ORS109879 is 90. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by LG Chem - Lanxess and Zeon. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 894495 are referred to as 109879 and have a DIN 3771 size of 35x3. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 2398 pcs |
| Article number | 109879 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 35x3 |
| Size in text | thirty five zero by three zero |
| SMS 1586 Size chart | 35 X 3 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 |
| Color | Black |
| Approval | None |
| Compound Number | 189019001 |
| CS (Cross Section) | 3 mm |
| Dimensions | 35x3 |
| ID (Inner diameter) | 35 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 35x3 |
| Product name | O-ring 35x3 HNBR |
| Trade names | LG Chem - Lanxess and Zeon |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 21 % |
| Specific Gravity | 1,28 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 20,6 MPa |
| Ultimate Elongation | 165 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 44 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 2.354 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 6+ | € 10,6800 |
| 10+ | € 10,6750 |
| 25+ | € 9,9575 |
| 50+ | € 8,9812 |
| 100+ | € 7,8527 |
| 250+ | € 6,8780 |