| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 182 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 17,3800 |
| 10+ | € 17,3805 |
| 25+ | € 15,8005 |
| 50+ | € 14,3640 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 51.96x2 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 51.96x2 - HNBR - AED - 90 Shore A - Black - ORS196576 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated nitrile rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7146 ºC to 7146 ºC. O-Rings 1029913 are referred to as 196576 and have a DIN 3771 size of 51.96x2. This item is equivalent to and has an AED approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber.
| In stock | Yes, 182 pcs |
| Article number | 196576 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 51.96x2 |
| SMS 1586 Size chart | 51.96 x 2 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | AED |
| Compound Number | 189010302 |
| CS (Cross Section) | 2 mm |
| Dimensions | 51.96x2 |
| ID (Inner diameter) | 51.96 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated nitrile rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Description 2 | =CONCATENATE(AV2," ",AI2," ",V2) |
| Product name | O-ring 51.96x2 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 189010302 % |
| Specific Gravity | 189010302 g/cm3 |
| Temperature Max | 7146 ºC |
| Temperature Min | 7146 ºC |
| Tensile Strength | 189010302 MPa |
| Ultimate Elongation | 189010302 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 182 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 17,3800 |
| 10+ | € 17,3805 |
| 25+ | € 15,8005 |
| 50+ | € 14,3640 |