| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 278+ | € 0,2700 |
| 500+ | € 0,2571 |
| 1000+ | € 0,2286 |
| 2500+ | € 0,2151 |
| 5000+ | € 0,2046 |
| 10000+ | € 0,1761 |
This NBR - Nitrile O-Ring has a diameter of mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 58x2.62 - NBR - 80 Shore A - Black - ORS215895 is 80. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by 7116. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7116 ºC to 7116 ºC. O-Rings 539438 are referred to as 215895 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| Article number | 215895 |
| Export specifications | |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | NBR - Nitrile |
| Hardness | 80 |
| Color | Black |
| CS (Cross Section) | 2.62 mm |
| Dimensions | 58x2.62 |
| ID (Inner diameter) | 58 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Trade names | 7116 |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 7116 % |
| Specific Gravity | 7116 g/cm3 |
| Temperature Max | 7116 ºC |
| Temperature Min | 7116 ºC |
| Tensile Strength | 7116 MPa |
| Ultimate Elongation | 7116 % |
| Also found under | |
| O-ring NBR | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 278+ | € 0,2700 |
| 500+ | € 0,2571 |
| 1000+ | € 0,2286 |
| 2500+ | € 0,2151 |
| 5000+ | € 0,2046 |
| 10000+ | € 0,1761 |