| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 298+ | € 0,2500 |
| 500+ | € 0,2322 |
| 1000+ | € 0,2157 |
| 2500+ | € 0,1947 |
| 5000+ | € 0,1851 |
| 10000+ | € 0,1698 |
This HNBR O-Ring has a diameter of mm and is Black in color. The hardness of this O-ring - 9.2x1.8 - HNBR - 70 Shore A - Black - ORS198666 is 70. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by Lanxess - Zeon - and LG Chem. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 1296015 are referred to as 198666 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| Article number | 198666 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 70 |
| Color | Black |
| CS (Cross Section) | 1.8 mm |
| Dimensions | 9.2x1.8 |
| ID (Inner diameter) | 9.2 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Product name | O-ring 9.2x1.8 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Lanxess - Zeon - and LG Chem |
| Technical Specifications | |
| Specific Gravity | 1,23 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 22.9 MPa |
| Ultimate Elongation | 228 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 298+ | € 0,2500 |
| 500+ | € 0,2322 |
| 1000+ | € 0,2157 |
| 2500+ | € 0,1947 |
| 5000+ | € 0,1851 |
| 10000+ | € 0,1698 |