| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 23,3600 |
| 50+ | € 23,3600 |
| 100+ | € 22,0800 |
| 250+ | € 24,1750 |
| 500+ | € 23,0250 |
| 1000+ | € 21,6750 |
| 2500+ | € 18,2500 |
| 5000+ | € 15,9750 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 9x1 - FFKM - FFPM - F707Z94 - FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary - 70 Shore A - Black - ORS230186 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 270 ºC. O-Rings 779279 are referred to as 230186 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| Article number | 230186 |
| Approximately equal to | |
| Freudenberg Simriz® Equivalent | Freudenberg Simriz ® 491 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Compound Number | F707Z94 |
| CS (Cross Section) | 1 mm |
| Dimensions | 9x1 |
| ID (Inner diameter) | 9 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Product name | O-ring 9x1 FFKM – FFPM | F707Z94 | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 18 % |
| Specific Gravity | 2,00 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 270 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 18 MPa |
| Ultimate Elongation | 170 % |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 23,3600 |
| 50+ | € 23,3600 |
| 100+ | € 22,0800 |
| 250+ | € 24,1750 |
| 500+ | € 23,0250 |
| 1000+ | € 21,6750 |
| 2500+ | € 18,2500 |
| 5000+ | € 15,9750 |